Ga verder naar de inhoud

IJs bewaren in een ijskelder

In de tijd waarin mensen zonder koelkasten en diepvriezers leefden, wisten zij even goed dat warmte en het bewaren van voedsel niet samengaan. Maar hoe kwam je aan ijs? En hoe bewaarde je het tot je het nodig had? Een zeer efficiënte oplossing zijn ijskelders: om er natuurlijk ijs in te bewaren tot in de zomer. Het ijs kwam van vlakbij, uit lokale vijvers, en werd met behulp van grote zagen 'geoogst' en in de ijskelder gestapeld. Dankzij een goede isolatie kon het er tot zelfs twee jaar lang bewaard blijven…

In de zomer werden dan op regelmatige tijdstippen ijs uit de kelder gehaald om de koelkasten aan te vullen en zo het voedsel koel te houden. In 2019 nam Regionaal Landschap Dijleland (RLD) de ijskelder van het kasteel van Arenberg, Heverlee, opnieuw in gebruik en vulde deze met 35 ton ijs. Op deze manier liet RLD het grote publiek kennismaken met deze historische manier van ijsbewaring. Bekijk het resultaat in volgende video: IJskelderproject Regionaal Landschap Dijleland - overzichtsvideo 

Inzenders

  • Wim Aertsen
  • Regionaal Landschap Dijleland

Locatie

  • Vlaanderen

Deel deze pagina

Deel via mail

Meer weten of samenwerken?

Dit erfgoed werd toegevoegd door iemand die het een warm hart toedraagt. Wil je meer weten? Heb je een opmerking? Of zie je kansen in een samenwerking?

Werkplaats immaterieel erfgoed brengt je in contact met de inzender van deze praktijk.

Andere praktijken

Gerelateerde items

Bekijk alle artikels
Schaapscheerder Stijn Massart van Woolwise aan het werk. Hij scheert een schaap in een stal.
Afbeeldingsinformatie

WOL-Lab

Wist je dat veel wol vandaag helaas wordt weggegooid? Met WOL-Lab onderzoeken we samen met kinderen van 10 tot 13 jaar hoe het anders kan! In een activiteitenreeks linken we kennis en vakmanschap rond wol aan STEM in de vrije tijd en maken we kinderen bewust van de waarde van wol als duurzame grondstof. Zo worden kinderen bedenkers én makers van duurzame wolproducten.

Focus Vakmanschap

Focus Vakmanschap was een meerjarig samenwerkingsproject waarin erfgoedgemeenschappen, vakmensen, erfgoedprofessionals en een filmmaker samen onderzochten hoe film kan bijdragen aan de borging van immaterieel erfgoed.

Afbeeldingsinformatie

Op de koffie bij een botanicus

Wat doet een botanicus? En welke kennis en vaardigheden horen bij dat beroep, “in zekere zin een ambacht”? Dr. Piet Stoffelen van Plantentuin Meise is gespecialiseerd in koffie en legde het ons uit. Daarnaast vertelt Saddam Shkair over de tradities en rituelen die bij een kopje Syrische koffie horen.

Valkenier houdt valk vast
Afbeeldingsinformatie

Van hobby en takkelingen - Het vliegend erfgoed van de valkerij

Hoe train je een valk? En welke rol speelt een valkenier in milieubehoud en diversiteit? We gingen in gesprek met Kris Ulens, voorzitter van de Belgische Valkerij Federatie. Hij vertelde ons over de geschiedenis, de toekomst en het internationale karakter van de valkerij.

Afbeeldingsinformatie

Handreiking: hoe werk ik een sterk meester-leer­ling­tra­ject uit?

Deze Handreiking biedt praktische ondersteuning voor meesters en leerlingen die samen een traject willen opzetten om vakmanschap door te geven.

Afbeeldingsinformatie

Voeg jouw erfgoed toe!

Deze website zet immaterieel erfgoed in Vlaanderen en Brussel in de kijker, in al zijn veelzijdigheid. Beoefenaars, liefhebbers, groepen en organisaties kunnen hier zelf hun erfgoedpraktijk beschrijven en delen. Ook jij!